web
counter
View My Stats

İŞTE TEKNOFEST'İN ŞAMPİYONLARI

Yesevi Havacılık Lisesi takımı, bu yıl ilk kez İstanbul dışında düzenlenen TEKNOFEST 2020’de “akıllı ulaşım” kategorisinde Türkiye birincisi oldu.

İŞTE TEKNOFEST'İN ŞAMPİYONLARI
01 Ekim 2020 - 14:09 - Güncelleme: 02 Ekim 2020 - 17:34

Yesevi Havacılık Lisesi, TEKNOFEST’te birinci oldu
 
GAZİANTEP - Yesevi Göktürk ekibi, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.
 
TEKNOFEST 2020’ye katılan Yesevi Havacılık Lisesi’nden 4 takım, farklı kategorilerde finallerde yarıştı. Gaziantep Alleben Göleti’nde düzenlenen TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması'na sabit kanatta ve döner kanatta iki takımla katıldı.
 
Bu yarışmada 289 lise arasında rapor aşamasını 79 takım geçti ve finale kaldı. Sabit kanat takımı son 20 takım arasında kıyasıya mücadele etti. Döner kanat takımı ise saniye farkı ile Türkiye 4.’sü olarak mansiyon ödülü kazandı.

Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen TEKNOFEST 2020 Gaziantep’e “akıllı ulaşım” ve “uçan araba” kategorilerinde katılan iki takım finallere kaldı.
 
Uçan araba kategorisinde yarışan “Yesevi Lagari” takımı, 534 takım içinde son 10 takım arasında mücadele etti.
 
Akıllı ulaşım kategorisinde yarışan “Yesevi Göktürk” takımı ise Türkiye 1’incisi oldu. Yesevi Göktürk ekibi, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.
 
“Okulumuzun doğru yürüyüşüne koronavirüs engel olamadı”
 
Yesevi Havacılık Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kodalak, havacılık yarışmalarındaki başarıları ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bizler, 21 asırdır ırkımızın kutlu hedeflerini terk etmeyenleriz.” diyerek, şu ifadeleri kullandı; “İstikbali idealde, ideali göklerde bilmenin şuuruyla insanı merkeze aldık. Eğitim anlayışımızı örgüleştirirken, bilim ve tekniği, irfani bir kavrayışla, ‘bilmek yapabilmektir’ ölçüsüne nispet ederek, temel politikamız haline getirdik. Okulumuzun bu ideal ve anlayışına doğru yürüyüşüne asrın belası koronavirüs engel olamadı. Sadece birazcık hızımızı kesmiş olabilir. Bu ideallerimize yürürken bizlere kıymetli desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen DEVLET-İ EBED MÜDDET platformunun kıymetli üyelerine ve Yavuz abimize teşekkür ediyoruz.”
 
Kodalak, "Ne zaman uçacağını bilmeyen bir kuşa kanatları fayda etmez." bilinciyle hareket ettiklerini vurguladı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum